Norint surasti google sistemoje galite vesti angliškai – polymorphic light eruption (PMLE)
Gali paveikti net iki 20proc. žmonių, tiesa, tikimybė didesnė:
- gyvenantiems vėsesnio klimato šalyse ar įsikurusiems kiek aukščiau jūros lygio
- šviesesnio gymio žmonėms
- 20-40 metų amžiaus moterims (nors, žinoma, gali paveikti ir vyrus bei vaikus)
- žmonėms, kurių tėvams ar seneliams buvęs panašus bėrimas
Dažnai ši būklė išsivysto pavasarį ir ankstyvą vasarą, atsiradus pirmiesiems stipresniems saulės spinduliams ir pabuvus jų atokaitoje kelias valandas.
Pats bėrimas išryškėja praėjus kelioms valandoms ar net dienoms ir stebimas tik saulės apšviestose kūno vietose (veide, kaklo šonuose, rankose, dekolte zonoje, blauzdose ir kitur).
Tai gali pasireikšti kaip niežtintis paraudimas, rausvi nepūlingi ,,spuogeliai” ar net pūslelės. Įdomu tai, jog tam pačiam žmogui pakartotinai atsiradęs bėrimas išliks panašus į prieš tai buvusį, tačiau skirtingiems žmonėms bėrimai skirtingi.
Polimorfinis šviesos bėrimas gali pasireikšti vieną kartą gyvenime arba kartotis kas kažkiek metų, o retesniais atvejais ir kasmet.
Ką daryti❓ Atsiradus bėrimui patartina vengti saulės, po kelių dienų bėrimas turėtų aprimti, o savaičių bėgyje ir visiškai išnykti. Jei bėrimui nepraėjus vėl odą paveiktų saulė – būklė gali tapti sunkesne ir užsitęsti.
Visais atvejais svarbi apsauga nuo saulės – tiek kepurės, rūbai, tiek apsauginiai kremai nuo saulės nepridengtoms kūno vietoms. Gydytojas gali paskirti uždegimą mažinančius kremus, antialerginius medikamentus (esant stipriam niežėjimui), ypač sunkiais atvejais gali reikėti ir geriamų uždegimą slopinančių vaistų.
❓Ar galima ateityje išvengti bėrimo pasikartojimo? Vienareikšmiško atsakymo nėra, tai labai individualu, nors gali padėti palaipsniškas ,,pripratimas” prie saulės bei nikotinamido, karoteno papildai